Doradca finansowy – zawód z przyszłością

Rynek usług doradczych z zakresu bankowości i finansów rozwija się bardzo prężnie. Od osób specjalizujących się w kredytach i funduszach inwestycyjnych wymaga się doskonałej znajomości zagadnień z każdej dziedziny, a także chęci udzielenia pomocy i skuteczności w działaniu.

Wiele osób zastanawia się, kto może zostać doradcą finansowym. Aby ubiegać się o to stanowisko trzeba być osobą komunikatywną i pomysłową, a przede wszystkim – samodzielną i operatywną. Klienci poszukujący porady u doradców finansowych często zadają sobie pytanie, kim jest człowiek siedzący po drugiej stronie biurka, jakie umiejętności musi posiadać osoba ubiegająca się o pracę na tym stanowisku.

Czynnikiem decydującym o wyborze kandydatów nie jest ich wykształcenie, dla osób rekrutujących nowych pracowników ważniejsze są predyspozycje, jakie posiada pretendent na to stanowisko. Wśród nich z pewnością znajdują się zdolność szybkiego przyswajania wiedzy oraz doskonałe umiejętności interpersonalne. Doświadczenie zawodowe jest niezbędne, lecz nie musi być ono ściśle powiązane z bankowością i ekonomią.

Doradca finansowy staje się zawodem publicznego zaufania – osoba, do której zwracają się klienci o pomoc w wyborze kredytu, czy też funduszu inwestycyjnego, powinna okazywać wyrozumiałość dla obaw i umieć rozwiać wszelkie wątpliwości. Niezbędna w tym zawodzie jest więc zdolność do empatii, szczególnie w kontakcie z klientami będącymi w trudnej sytuacji życiowej. Często doradca staje się powiernikiem spraw trudnych, dlatego też musi wykazać się zrozumieniem oraz wiedzą niezbędną do rozwiązania problematycznych sytuacji. Powinien być także zaradny i posiadać zdolności analityczne. Pracodawcy poszukują osób młodych, ambitnych, a także komunikatywnych i otwartych.

Kto i dlaczego decyduje się zostać Doradcą Finansowym? Kwestią, która interesuje każdego młodego człowieka jest możliwość rozwoju zawodowego i kształcenia swoich umiejętności. Taką możliwość daje praca w firmie zajmującej się bankowością i finansami, ale także kładącej nacisk na relacje międzyludzkie. Zawód ten kształci nie tylko w zakresie teorii, daje również możliwość bezpośredniej współpracy z klientami. Od pracowników wymaga się stałego kontrolowania przebiegu procesu kredytowego, gromadzenia dokumentów, ich weryfikacji, znajomości koniunktury na rynku, a także ścisłej współpracy z bankami. Osoby energiczne i lubiące wyzwania z pewnością będą usatysfakcjonowane systemem pracy w zespole doradców finansowych.

Kim są osoby szukające pomocy w sprawach kredytów i funduszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ze względu na rosnące zainteresowanie usługami doradczymi do biur zgłaszają się zarówno klienci będący w trudnej sytuacji, jak również osoby, które przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty chcą porównać atrakcyjność kilku z nich. Dzięki bezprowizyjnemu systemowi pracy doradców każdy ma możliwość skorzystania z ich wiedzy, a także równoczesnego wysłania wniosków do kilku banków. Takie rozwiązanie jest wygodne i daje obiektywny wynik, dlatego też klientem doradców finansowych może zostać każdy, kto planuje wziąć kredyt lub ulokować środki w fundusz inwestycyjny.

Setki odpowiedzi na ogłoszenie o pracę w charakterze doradcy świadczą o rosnącej popularności i atrakcyjności tego zawodu. Rynek usług związanych z bankowością i finansami rozwija się w zawrotnym tempie, gdyż grono klientów chcących zainwestować lub skorzystać z kredytu stale się powiększa. Dziedzina ta jest stosunkowo młoda i perspektywiczna, a zdobyte doświadczenie sprawia, że nawet bardzo młodzi ludzie stają się specjalistami z doskonałym doświadczeniem i ogromną wiedzą praktyczną.

oprac. : Money Expert

Comments are closed.