Zawód: doradca finansowy

Wcale nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego, żeby być dobrym finansistą. Sam jestem najlepszym przykładem – właśnie kończę studia prawnicze – opowiada Marcin Cyran, doradca finansowy firmy Money Expert. Co zatem jest potrzebne, by dbać o pieniądze innych?

Praca.pl – Jak Pan zaczyna swój dzień pracy?

Marcin Cyran – Kawa i Internet. Sprawdzam wszelkiego rodzaju nowości finansowe. Przeglądam prasę. W tej branży trzeba być na bieżąco – goni nas czas, a kiedy jestem w biurze muszę mieć najświeższe informacje dla osób, którzy powierzają mi swoje pieniądze.

Praca.pl – Jak wygląda Pana praca?

Marcin Cyran – Większość klientów stanowią osoby szukające porady w wyborze kredytu hipotecznego. Z innymi rozmawiam o funduszach inwestycyjnych, a czasem udaje mi się połączyć obie rzeczy, by dobrze inwestowane pieniądze pomagały przy spłacie kredytu.

Praca.pl – Co trzeba wiedzieć, żeby robić to dobrze?

Marcin Cyran – O informacjach rynkowych już wspominałem. Część funduszy jest np. notowanych na giełdzie. Jeśli jestem z nią na bieżąco, wiem, który doradzić. Do tego np. w Money Expert mamy oferty 17 banków. Kiedy przychodzi do mnie klient, muszę na podstawie jego zdolności kredytowej, profilu i informacji osobistych wybrać najlepszą ofertę. Ważna jest więc też wiedza dotycząca bankowości.

Praca.pl – Jak długo pracuje doradca finansowy?

Marcin Cyran – Rano – przy wspomnianej kawie – już dzwonią pierwsi klienci. Rzadko zdarza się, że siedzę w pracy osiem godzin. Zwykle wracam wieczorem.

Praca.pl – Czy doradztwo finansowe to pasja?

Marcin Cyran – W pewnym sensie. Od dziecka interesowałem się giełdą, finansami – to pomogło mi w otrzymaniu pracy tutaj. Dobrze jest lubić to co się robi, ale wiedza, którą nabędzie się samemu to nie wszystko. Bez doświadczenia w branży nie uda się zdobyć pracy w dużym biurze doradczym np. Money Expert. Startowałem w mniejszej firmie, zajmującej się tylko funduszami inwestycyjnymi. To przekonało mojego obecnego pracodawcę.

Praca.pl – Co jest jeszcze ważne – studia ekonomiczne?

Marcin Cyran – Nie koniecznie i ja jestem tego przykładem. Właśnie kończę prawo. Ważnym elementem są z kolei predyspozycje psychologiczne. Ma się tu kontakt z ludźmi, z którymi trzeba się umieć porozumieć. Poza tym trzeba być obiektywnym i odpowiedzialnym. Dlaczego? Oferta, którą proponuję klientowi musi być najlepsza i ja muszę być tego pewien.

Praca.pl – Dziękujemy za rozmowę

źródło: money expert

Comments are closed.