Robert T.Kiyosaki

Robert Kiyosaki jest autorem książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec – światowego bestsellera, i najpopularniejszej na rynku pozycji o pieniądzach. Kiyosaki jest inwestorem, przedsiębiorcą i nauczycielem, a jego poglądy na temat pieniędzy są sprzeczne z powszechnie panującymi opiniami. Podważył on i zmienił to, w jaki sposób myślą o pieniądzach dziesiątki milionów ludzi na świecie. Zanegował sens „starych” rad typu: znajdź dobrą pracę, ciężko pracuj, oszczędzaj pieniądze, spłać długi, inwestuj długoterminowo i dywersyfikuj.

Robert Toru Kiyosaki (ur. 8 kwietnia 1947), amerykański inwestor, biznesmen, autor poczytnych książek motywacyjnych.

Urodził się i wychował na Hawajach, uczęszczał do Amerykańskiej Akademii Morskiej i służył w oddziałach marines jako pilot śmigłowca podczas wojny wietnamskiej. Po opuszczeniu oddziałów marines pracował jako sprzedawca kopiarek dla firmy Xerox, zanim rozpoczął karierę jako inwestor i nauczyciel.

Kiyosaki jest najlepiej znany jako autor książek o inwestowaniu pieniędzy. Jego pierwszy bestseller nosił tytuł Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec i był próbą zmiany nastawienia przeciętnego pracownika. Kiyosaki mówi o swoim rzeczywistym, „biednym ojcu”, który pomimo iż był kierownikiem Stanowego Wydziału Edukacji na Hawajach, posiadał niewielką „wartość rynkową”. Kiyosaki pisze również o „bogatym ojcu”, ojcu przyjaciela, który stał się bardzo zasobny poprzez inwestycje swoich niewielkich zarobków w przynoszące dochody przedsięwzięcia, stając się ostatecznie bardzo bogatym człowiekiem.

Kiyosaki używa porównania „bogaty ojciec, biedny ojciec”, aby zilustrować swój pogląd, iż większość ludzi utknęła w czymś, co nazywa „wyścigiem szczurów” – żyją od wypłaty do wypłaty i spędzają cały swój czas pracując na zapłacenie rachunków. W swoich książkach Kiyosaki staje po stronie mechanizmów inwestowania przyjaznych dla podatków, jak na przykład nieruchomości lub zakładania firm (działających czasami w branży MLM). Opisuje coś, co nazywa kwadrantem przepływu pieniędzy i stanowi próbę rozróżnienia pomiędzy pracownikiem, samozatrudnionym lub właścicielem małej firmy, ludźmi biznesu i inwestorami.

Kiyosaki stworzył szereg gier promujących teorie opisywane w jego książkach. Gry Cashflow 101 oraz Cashflow 202 uczą jak wyrwać się z „wyścigu szczurów” poprzez budowę wpływów przekraczających wydatki (dochód pasywny). W swojej ofercie ma też grę Cashflow dla dzieci książkę Mądre bogate dziecko.

Krytycy twierdzą, że źródłem sukcesu Kiyosakiego nie jest jego umiejętność inwestowania, o której tak dużo pisze, lecz sprzedaż książek na temat. Podaje się również w wątpliwość istnienie „bogatego ojca” opisywanego jako jeden z najbogatszych mieszkańców Hawajów, ale którego tożsamość nie została nigdy ujawniona. Wieloletni inwestor na rynkach nieruchomości, en:John T. Reed[1] określił książkę Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec jako pełną błędów merytorycznych i zawierającą wiele złych porad[2]. W odpowiedzi Reedowi Kiyosaki podkreślił, że książka jest prosta i upraszcza skomplikowane sprawy. Trent Hamm, autor popularnego finansowego bloga, The Simple Dollar podkreśla, że rady Kiyosakiego na poziomie ogólnym są bardzo sensowne, jednak proponowane ścieżki nie są łatwe lub możliwe do naśladowania dla każdego. Hamm podkreśla również, Kiyosaki obraża w swoich książkach ludzi, z którymi się nie zgadza (określając ich np. jako głupich), co jest tanią zagrywką sprzedażową.

„Biedni i średnia klasa pracują za pieniądze.
U bogatych pieniądze pracują dla nich.”

„Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec” jest punktem wyjścia dla każdego, kto chce zacząć kształtować swoją finansową przyszłość – USA TODAY

Czy wiesz kim jest Robert T. Kiyosaki?

Robert Kiyosaki uczy, jak stać się milionerem…
dlatego też nazywają go nauczycielem szkoły milionerów.
„Głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że mimo długich lat nauki, nie nabywamy w szkole wiedzy o pieniądzach. Tak więc, uczymy się pracować za pieniądze, ale nie uczymy się o tym, jak pieniądze powinny pracować dla nas.
Robert Kiyosaki jest autorem książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” oraz serii książek „Bogaty ojciec”

Publikacje:

2000 „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec” Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa!
2000 „Kwadrant przepływu pieniędzy” Przewodnik bogatego ojca prowadzący do finansowej wolności.
2000 „Inwestycyjny poradnik bogatego ojca” W co inwestują bogaci – czego nie robią biedni i średnia klasa!
2001 „Mądre bogate dziecko” Pobudź inteligencję finansową swojego dziecka.
2002 „Młody bogaty rentier” Jak stać się zamożnym i na zawsze takim pozostać.
2004 „Szkoła biznesu” Dla ludzi, którzy lubią pomagać innym.
2005 „Ucieczka z wyścigu szczurów” Jak stać się bogatym dzieckiem, stosując rady bogatego ojca.
2006 „Przepowiednia bogatego ojca”
2007 „Kto zabiera Twoje pieniądze?”
2008 „Dlaczego chcemy żebyś był bogaty” – współautor Donald J. Trump
2009 „Zanim rzucisz pracę”
2010 „Spisek bogatych”

Wszystkie książki z serii Bogaty ojciec biedny ojciec:

ABC. Jak zbudować zespół, który zwycięża – Blair Singer, Robert Kiyosaki

Bogata kobieta – Kim Kiyosaki

Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki – Pakiet 12 książekRobert T. Kiyosaki, Kim Kiyosaki

Dlaczego chcemy żebyś był bogaty? – Donald J. Trump, Robert T. Kiyosaki

Gra CASHFLOW 202 w wersji polskiej – Robert T. Kiyosaki

Inwestycyjny poradnik bogatego ojcaSharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Jak inwestować w złoto i srebro – zabezpiecz swoją finansową przyszłośćMichael Maloney, Robert Kiyosaki

Kto zabiera twoje pieniądzeSharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Kwadrant przepływu pieniędzySharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Mądre bogate dziecko. Pobudź finansową inteligencję swojego dziecka!Sharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Młody bogaty rentierSharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Przepowiednia bogatego ojcaRobert T. Kiyosaki

Psy sprzedażyBlair Singer, Robert Kiyosaki

Spisek bogatych. Osiem nowych zasad rządzących pieniędzmiRobert T. Kiyosaki

Szkoła biznesuKiyosaki Robert T. Lechter Sharon

Ucieczka z wyścigu szczurówSharon L. Lechter, Robert T. Kiyosaki

Zanim rzucisz pracęRobert Kiyosaki

Zwiększ swój finansowy IQRobert T. Kiyosaki

Najlepsze programy biznesowe:

Netmailer – autoresponder

Netselling – system sprzedażowy

Bogaty ojciec, Biedny ojciec jest książką, która najdłużej znajduje się na wszystkich czterech największych listach bestsellerów w Stanach Zjednoczonych: The New York Times, Business Week, The Wall Street Journal i USA Today. Na szczególnie cenionej liście bestsellerów dziennika New York Times plasuje się nieprzerwanie w ścisłej czołówce od ponad 5 lat.

Przetłumaczone na 50 języków i dostępne w 97 krajach książki z serii Bogaty ojciec sprzedały się w nakładzie ponad 26 milionów egzemplarzy – zdominowały listy bestsellerów w Azji, Australii, Ameryce Południowej, Meksyku i Europie. W 2005 roku Robert Kiyosaki został przyjęty do Galerii Sław w Amazon.com jako jeden z 25 autorów, którzy sprzedali najwięcej książek. W serii „Bogaty ojciec” wydano dotychczas 13 książek.

Przed napisaniem książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec Robert Kiyosaki stworzył edukacyjną grę planszową CASHFLOW® 101, żeby zapoznać ludzi z finansowymi i inwestycyjnymi strategiami, których przez lata uczył go bogaty ojciec. To te właśnie strategie pozwoliły mu zostać rentierem w wieku 47 lat. Dziś w różnych miastach na całym świecie istnieje ponad 1 600 Klubów CASHFLOW − niezależnych grup edukacyjnych związanych z grą uczącą inwestowania.

Robert Kiyosaki, urodzony i wychowany na Hawajach, wywodzi się z rodziny Amerykanów japońskiego pochodzenia od czterech pokoleń mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Po skończeniu studiów w Nowym Jorku wstąpił do amerykańskiej piechoty morskiej i walczył w Wietnamie jako oficer i pilot helikoptera bojowego. Po wojnie pracował w dziale sprzedaży firmy Xerox, a w 1977 roku założył własną firmę, która wprowadziła na rynek pierwsze zapinane na rzepy nylonowe portfele dla surferów. W 1985 roku stworzył międzynarodową firmę edukacyjną, która nauczyła umiejętności biznesowych i inwestycyjnych dziesiątki tysięcy słuchaczy na całym świecie.

W 1994 roku Robert Kiyosaki sprzedał swój biznes, a dzięki inwestycjom mógł zostać rentierem w wieku 47 lat. Wtedy właśnie napisał książkę Bogaty ojciec, Biedny ojciec. Jak sam powiedział: „Chodzimy do szkoły, żeby nauczyć się, jak ciężko pracować za pieniądze. Ja piszę książki i tworzę produkty, które uczą ludzi, jak sprawić, by pieniądze zaczęły ciężko pracować dla nich”.

Comments are closed.