Kurs zarabiania w internetowych programach partnerskich – cz. III: jakie wybrać banery

Zapraszamy na trzecią część kursu zarabiania w internetowych programach partnerskich przygotowanego przez Affiliando.pl. Tym razem tekst zaawierajacy kilka zasad i przykładów właściwego doboru i zamieszczenia kreacji reklamowych.

 W czasach coraz większej świadomości użytkowników stron internetowych i ogromnej konkurencji promowanych produktów „pierwszy z brzegu” baner na stronie nie musi być najlepszym wyborem. Nawet największe portale typu Wirtualna Polska czy Onet nie mogą sobie pozwolić na dowolność w wyborze rozmiarów kreacji, nie mówiąc już o średnich i małych stronach rozliczających się z reklamodawcami za efekt.

Powyższy wykres pokazuje, jakie banery cieszą się największą popularnością pośród wydawców w sieci afiliacyjnej Affiliando.pl. Najczęściej wybierane formaty to 750×100, 300×250 i 250×250.

Rozmiary te są uniwersalne i pasują do niemal każdej strony internetowej. Banery takiej wielkości dają się łatwo wkomponować w strukturę strony, tak by użytkownik przynajmniej miał szansę je zauważyć.

O ich popularności zwłaszcza wśród nowych wydawców świadczy również fakt, że rozmiary te z łatwością zastępują standardowe rozmiary Google AdSense. Dzięki temu mogą być praktycznie ad hoc zaimplementowane na stronę bez wydzielania specjalnej przestrzeni.

Niemniej istotną kwestią w promowaniu określonych produktów jest wybór odpowiedniego linku tekstowego. Ma on zasadnicze znaczenie, gdy kampania ma mieć bardziej „dyskretny” charakter. Odpowiednio sformułowany link tekstowy można dostosować do struktury strony bądź konkretnego artykułu tak, by kliknięcie w ten odnośnik stało się naturalne dla użytkownika zainteresowanego danym produktem. Oczywiście kampania prowadzona za pomocą zarówno banerów, jak i linków nie wyklucza się wzajemnie, zwłaszcza kiedy przekazy z baneru i linku tekstowego są spójne. Wówczas baner „oswaja” użytkownika z danym produktem, a link w odpowiednim miejscu na stronie zachęca go do wykonania oczekiwanej akcji. Z danych sieci Affiliando.pl wynika, że w ogólnej liczbie wyświetleń reklam banery stanowią 51 proc., a linki tekstowe – 49 proc.

Zestawienia te pokazują, że kreacje reklamowe muszą służyć określonym celom. Osiągnięcie tych celów jest możliwe dzięki świadomemu wyborowi treści i formy reklamy. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniej kreacji reklamowej.

Autor: Marlena Gref  affiliando.pl

Comments are closed.